ateliér kreativ EN   AT  PL  CZ
     
 

Pracownia ateliér kreativ

W 1998 r. stanęliśmy przed wyzwaniem: musieliśmy rozwiązać ciekawy problem estetyczny jednej z naszych klientek, która mimo wysokich dioptrii chciała nosić okulary wiercone. Należało więc ukryć zgrubienia na brzegach soczewek. W tamtych czasach nie było jeszcze takich możliwości użycia szkieł pocienianych, spróbowaliśmy więc oszlifować brzegi i zmienić wadę w zaletę. Oszlifowany brzeg soczewki wypolerowaliśmy, a efekt finalny był bardziej niż zadowalający. Rozwiązanie to tak nas zaciekawiło, że w 1999 roku zaczęliśmy rozwijać ten pomysł. W ramach EYE 2000 s.r.o. założyliśmy projekt Atelier Kreativ.

Techniki

Eksperymentowaliśmy z kształtami soczewek i frezując ich brzegi stwarzaliśmy niewielkie powierzchnie przeznaczone do polerowania. Także boczne fasety soczewek zaczęliśmy polerować w celu uzyskania lepszego efektu.
Zainspirowaliśmy się otaczającym nas światem i w kształt soczewek zaczęliśmy wprowadzać różne elementy graficzne. Dostosowaliśmy do tego również techniki produkcji soczewek. Oprócz tradycyjnego polerowania i frezowania zastosowaliśmy m. in. grawerowanie, usuwanie materiału z większych płaszczyzn, wiercenie i inne. Opracowanie dekoracyjne wykonywane jest wyłącznie ręcznie i tylko na soczewkach plastikowych.


Kolorystyka

Dzięki kolorowaniu zewnętrznej powierzchni soczewek uzyskaliśmy wiele możliwości i cały szereg wariacji. Używamy specjalnych flamastrów do soczewek okularowych albo farb witrażowych w płynie. Farbujemy nie tylko boczne fasety, ale również grawerowane lub frezowane szczegóły. Farba jest nakładana na wypolerowaną powierzchnię. Należy zwrócić uwagę na to, że ze względu na niemożliwość wypiekania farb na plastikowych soczewkach korekcyjnych z dekoracyjnym wykończeniem w miarę upływu czasu może dojść do zużycia farby. Ze względu na to oferujemy w ramach naszego bezpłatnego serwisu odnawianie farb.

Kamyki, diamenty

W soczewkach okularowych najczęściej osadzamy kamyki o średnicy 1,9 mm. Dysponujemy szerokim wyborem kamyków szklanych. Nowością są kamyki Swarowskiego. Najbardziej wymagającym Klientom możemy zaoferować diamenty. Wraz z każdym diamentem Klient otrzyma certyfikat.

Projekty

Corocznie opracowujemy ok. 30 nowych kształtów soczewek. Poszczególne wzory można zmienić zgodnie z życzeniem Klienta i dostosować je do jego pomysłów i wymagań. Na życzenie możemy wygrawerować monogram, znak Zodiaku, a dla dzieci – autko, lokomotywę, kwiatek itp.
Obecnie Atelier Kreativ posiada dwie pracownie – w Pradze oraz w miejscowości Desné v Jizerských horách – w regionie słynącym z wieloletniej tradycji produkcji biżuterii oraz obróbki szkła.